Dążenie do perfekcji

Skoki przez przeszkody są niezwykle widowiskową konkurencją. Pokonywanie kolejnych przeszkód poprzedza ujeżdżanie, które jest najważniejszym elementem szkolenia. Dzięki ćwiczeniom, budowana zostaje idealna współpraca konia i jeźdźca. Ćwiczone są równe tempo, namierzanie przeszkód, podejmowanie szybkich decyzji. Koń trenuje wykonywanie półsiadu.

Podstawą jest opanowanie galopu, zarówno na prostych odcinkach, jak i na zakrętach. Koń wykonuje skoki przez przeszkody tak, by nie doszło do zrzutek. Następuje za nie utrata punktów. Karane jest także nieposłuszeństwo koni. Zwyciężają zawodnicy, którzy otrzymają mniejszą liczbę karnych punktów.

Rodzaje konkursów skoków

  • Konkurs zwykły nie wyłania od razu zwycięzcy. Wszyscy, którzy posiadają taką samą liczbę punktów karnych, oceniani zostają na podstawie czasu przejazdu. Zwycięzcę wyłania uzyskanie najkrótszego czasu przejazdu.

  • W konkursie dokładności o ilości zdobytych punktów decyduje liczba punktów karnych. Zawodnicy zajmujący miejsca ex aequo muszą rozegrać dogrywkę w skokach przez przeszkody lub dochodzi do losowania miejsca.

  • W konkursie szybkości zawodnicy muszą wykonać dodatkowy przejazd, jeśli koń był nieposłuszny. Wszystkie błędy przeistaczają się w karne sekundy.

  • W konkursie myśliwskim zawodnik samodzielnie wytycza własną trasę przejazdu i wykonywanie skoków przez przeszkody.

  • Konkurs dwunawrotowy nakłada na zawodnika obowiązek wykonania dwóch nawrotów na tym samym wierzchowcu. Zwycięzcę wskazuje uzyskany czas rozgrywki oraz mniejsza ilość punktów karnych.

  • Konkurs dwufazowy dzieli rozgrywkę na dwie części. Do drugiego przejazdu dopuszczeni są zawodnicy, którzy bezbłędnie i wyznaczonym czasie, pokonali pierwszy etap.

  • Konkurs potęgi skoków stawia przed koniem i jeźdźcem coraz wyższe przeszkody do przeskoczenia. Ich wysokość może przekraczać dwa metry.

  • Inną odmianą skoków przez przeszkody jest występ drużynowy. Wyeliminowanie jednego z zawodników, powoduje utratę szansy do dalszej walki dla całego zespołu.

  • Konkurs o rosnącej skali trudności w pokonywaniu kolejnych przeszkód, nazywany jest konkursem z Jokerem. Przeszkody mają zróżnicowaną wysokość i szerokość. Ich rozmieszczenie również jest różne. Joker to przeszkoda najtrudniejsza i najwyżej punktowana.

  • Konkurs wyboru przeszkód umożliwia zawodnikowi pokonanie ich w dowolnej kolejności. Na przeszkodach widnieją tablice z informacją o ich wartością punktową. Najwyżej punktowany jest Joker. Wygrywa zawodnik, który uzbiera najwięcej punktów. Występ w czasie przejazdu kończy się w razie upadku konia.

Najczęstszymi przeszkodami, które muszą pokonać koń i zawodnik, są stacjonata, okser, triplebarre, mur i rów z wodą. Liczba przeszkód ograniczona jest zwykle do trzynastu.

Najważniejsze zawody

Od 1900 roku rozgrywana jest letnia olimpiada. Od roku 1957 odbywają się mistrzostwa świata. Do prestiżowych zawodów należy Puchar Świata oraz mistrzostwa kontynentów i regionów.

Zawodnicy całego świata ubiegają się o zwycięstwo w serii konkursów o Puchar Narodów. Zawody rozgrywane są w ramach Międzynarodowych Oficjalnych Zawodów Konnych.

W Polsce regularnie rozgrywane są zawody w skokach przez przeszkody na szczeblu centralnym i regionalnym

Dodaj komentarz