Dom dla koni
Stajnia jest budynkiem przeznaczonym dla koni. Składa się z wielu pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Największe z nich przeznaczone jest na urządzenie boksów, w których będą przebywały konie. Ważnym pomieszczeniem jest siodlarnia, służąca do właściwego przechowywania sprzętu do jazdy konnej. W paszarni przygotowuje się posiłki oraz przechowuje paszę. Dodatkowe pomieszczenia organizowane są zgodnie z potrzebami, na przechowywanie potrzebnych narzędzi lub przyborów, służących do podkuwania koni. Każda stajnia musi spełniać warunku zapewniające bezpieczeństwo koniom i przebywającym w nich ludziom, z przeciwpożarowymi na czele.
Niektóre stajnie posiadają ujeżdżalnie. Umożliwiają one jazdę konną w czasie niesprzyjających warunków pogodowych.
Co koń na to?
W życiu koni światło pełni równie ważną rolę, jak w życiu ludzi. Dostarczenie zwierzętom odpowiedniej ilości witaminy D3 wpływa na prawidłowy stan kości, prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego i układu krążenia. Witamina D3 ma wpływ na układ rozrodczy oraz metabolizm w wielu tkankach. Zamontowanie w pomieszczeniu stajennym okien także umożliwia przenikanie promieni słonecznych. Najlepiej umieścić je po wschodniej i zachodniej stronie, co umożliwi równomierne rozchodzenie się światła po stajni. Oprócz światła naturalnego należy umieścić w pomieszczeniu oświetlenie sztuczne.
Ważną sprawą dla właściwego funkcjonowania pomieszczeń dla koni jest utrzymanie w nich właściwej temperatury i wilgotności. Sam budynek powinien mieć odpowiednio grube ściany, by zapewnić odpowiednią temperaturę w boksach. Optymalnie powinna wynosić od ośmiu do piętnastu stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza maksymalnie może wynosić 80%. Należy zadbać o wyeliminowanie przeciągów.
Boksy, w których przebywają konie, powinny być przestronne. Konie gorącokrwiste wymagają przestrzeni ok. 12m2, dla zimnokrwistych wymagana jest przestrzeń swobodnie mieszcząca zwierzę. Wewnątrz boksu powinien panować porządek, ściółkę należy regularnie wymieniać. Należy zadbać również o czystość poideł. Dobry właściciel stajni powinien właściwie rozmieścić wszystkie elementy, znajdujące się w boksie – żłób, lizawka i siano. Zapewnienie koniom rozrywki w postaci piłek i piłko-lizawek jest sposobem na nudę oraz na dostarczenie koniom potrzebnych minerałów.
Jednym z niezbędnych urządzeń stajennych jest myjka. Powinna być oświetlona, z dostępem do zimnej i ciepłej wody. Koń w myjce powinien swobodnie się obrócić.
Jaką wybrać stajnię?
Wybór typu stajni zależy od możliwości finansowych właściciela oraz od budynku, którym dysponuje. Wśród najczęstszych typów wyróżniamy:
- pomieszczenia boksowe, które są pomieszczeniami dla poszczególnych koni. Boksy są zamykane. Mogą być murowane, drewniane lub skonstruowane ze stalowych prętów. Boksy mogą otwierać się w stronę korytarza pomieszczenia lub w stronę wybiegu,
- pomieszczenia stanowiskowe są otwarte na korytarz i podzielone na stanowiska dla każdego konia. Na właściwym miejscu utrzymuje je linka, której długość daje swobodę ruchów głowie oraz możliwość położenia się na ściółce,
- pomieszczenie w typie wiaty, umożliwia swobodne wychodzenie koni na wybieg i chronienie się pod dachem przed warunkami atmosferycznymi. Na jednego konia powinno przypadać około 9.m2 powierzchni.
Czy stajnia jest potrzebna?
Niektórzy hodowcy kwestionują konieczność zapewnienia koniom budynku mieszkalnego, jakim jest stajnia. Dzikie konie, żyjące w warunkach naturalnych, nie mają możliwości użytkowania pomieszczeń, a cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją. Bezstajenna hodowla umożliwia przebywanie zwierzętom na świeżym powietrzu, towarzystwo innych koni i małą ingerencję człowieka w końską naturę. Dostęp do wiaty zapewnia ochronę przed upałami, deszczem, wiatrem czy opadami śniegu. Pobyt na powietrzu wzmacnia odporność, eliminuje częste choroby. Należy koniom zapewnić stały dostęp do świeżej wody i siana. Konie hodowane na powietrzu nie wymagają derkowania, ponieważ wzmacnia się ich sierść. Najlepszym momentem na rozpoczęcie hodowli bezstajennej jest wiosna.