Konie na zawody sportowe

Rasa Quarter Horse wywodzi się z koni hiszpańskich i angielskich. Wykorzystywane były do ciężkiej pracy na farmach i ranczach amerykańskich. Należą do zwierząt opanowanych, spokojnych, dobrze współdziałających z człowiekiem, a jednocześnie szybkich i zwrotnych. Nazwa rasy wzięła się z popularnych wyścigów na ulicach osad, na dystansie wynoszącym ćwierć mili.

Quarter Horse sprawdzał się na ranczach przy pracy na pastwiskach pełnych bydła, w lekkich zaprzęgach, a także do jazdy wierzchem.

W 1940 roku powołana została do życia organizacja „American Quarter Horse Association”, która skupia hodowców koni rasy Quarter. Główna siedziba organizacji mieści się w Teksasie, w miejscowości Amarillo. Jej przedstawicielstwa umiejscowione są na całym świecie, również w Polsce.

Rosnąca popularność koni związana jest z ich udziałem w wyścigach sportowych. Umiejętności konia i zawodników widoczne są w popularnych konkurencjach. Reining, czyli jazda w stylu westernowym, wymaga, by Quarter Horse przebiegł w galopie wyznaczoną trasę, podczas gdy zawodnik prowadzi go jedna ręką.

Na innych zasadach oparta jest konkurencja, zwana trailem. Zawodnik na koniu musi pokonać przeszkody, przypominające te, występujące w środowisku naturalnym. Ciekawostką może być informacja, iż polską odmianą trailu jest „ścieżka huculska”, którą pokonują konie rasy huculskiej.

Z tradycji pracy kowbojskiej, polegającej na opiekowaniu się bydłem, wyrósł sport, nazywany rodeo. Rozgrywane konkurencje wykorzystują zarówno konie , jak i bydło, w celu ukazania sprawność zawodników.

Istnieje tylko jedna księga stadna dla Quarter Horse. Prowadzona jest przez „American Quarter Horse Association” i obejmuje wszystkie konie tej rasy na całym świecie. Dzięki prowadzonemu rejestrowi, istnieje 100% pewności, że w hodowlach zostaną wzmocnione najbardziej pożądane cechy dla danych konkurencji sportowych.

Opis rasy

Z powodu wielkiej popularności, jaką cieszą się w Stanach Zjednoczonych, nazywane bywają „końmi Ameryki”. Na świecie znajduje się około 3,2 milionów zarejestrowanych koni rasy Quarter.

Quarter Horse należą do zwierząt atletycznie zbudowanych. Charakteryzują się szeroką klatką piersiową i mocnym grzbietem. Zarówno ogon, jak i grzywa nie są obfite, a na nogach nie występują szczotki. Kształtna i niewielka głowa zaopatrzona jest w małe uszy i duże oczy.

Hodowcy wyróżniają dwa typy budowy Quarterów:

  1. Konie typu hodowlanego – mniejsze i posiadające krępą sylwetkę. Są dobrze umięśnione i bardzo sprawne.
  2. Konie typu wyścigowego – budowa ciała wskazuje na predyspozycje do sprintów. Są wysokie, mniej umięśnione i smuklejsze.

Konie rasy Quarter słyną z inteligencji i spokoju. Są mało płochliwe i cierpliwe, doskonale nadające się do pracy przy bydle. Cechuje je bardzo szybki galop na krótkich odcinkach, a także zwrotność i wytrzymałość na trudy.

Konie Quarter osiągają do 155 cm w kłębie. Mają bardzo silne tylne nogi. Występują w barwie palomino, tzw. izabelowatej, która charakteryzuje się sierścią w kolorach od złotawo-kremowego, poprzez odcień złoty do jasnokremowego. Inne umaszczenie dla Quarter Horse to kasztanowate, kare, gniade, rzadziej siwe.

Konie do rekreacji

Konie Quarter znakomicie pełnią funkcje koni rekreacyjnych. Spokój i opanowanie, jakie cechują tę rasę, sprawdzają się przy nauce konnej jazdy.

Osoby, gustujące w przejażdżkach terenowych, odkryją, że konie nadają się pod siodło i są niezwykle przewidywalne i bezpieczne. „Quartery” nie są jedynie dla wybranych. Nadają się dla zwykłych ludzi, marzących o konnej jeździe.

Dodaj komentarz