Konie „oo”
Pojawiły się na Półwyspie Arabskim przed 2500 laty. Są smukłe, mają piękną niewielką głowę, długą szyję i kształtną sylwetkę, dlatego stanowią wzór urody i klasy. Dzięki zwinności i skoczności, wykorzystuje się je w sportach hippicznych. Najstarsza na świecie rasa koni jest często podstawą hodowli innych ras. Konie czystej krwi arabskiej oznacza się symbolem”oo”, a imię wypisuje na niebiesko, adekwatnie dla posiadaczy niebieskiej końskiej krwi.
Umaszczenie tych przepięknych zwierząt może być zróżnicowane. Oprócz maści srokatej, spotyka się konie gniade, siwe, kasztanowate i kare. Najbardziej znane typy koni czystej krwi arabskiej to:
– Kuhailan, o maści gniadej lub skarogniadej, dawniej używany w czasie walk, dobrze spisujący się jako koń użytkowy,
– Saklavi – najczęściej siwy, o klasycznym wyglądzie, wykorzystywany do pokazów, na spacerach, a dawnymi czasy służył kobietom do jazdy konnej, jako mniejszy i bezpieczniejszy. Cechuje go przyjazny charakter i przywiązanie do opiekuna. Lubi towarzystwo i wymaga, by poświęcać mu czas.
– Munighi najczęściej bywa kasztanowaty. Cechuje go skośna łopatka i długie kończyny. Jest wytrzymały i szybki na krótkich dystansach.
Araby w Polsce
Koń czystej krwi arabskiej jest popularnym koniem w polskich hodowlach. Najbardziej znane to Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, Stadnina Koni Michałów oraz Stado Ogierów Białka.
Tradycja hodowli sięga XVIII wieku. W wieku XIX sprzedawano konie czystej krwi arabskiej do krajów europejskich, a na początku XX wieku – do Stanów Zjednoczonych. Najstarsza stadnina pochodzi z 1817 r. Mieściła się w Janowie Podlaskim. Po I wojnie światowej ocalałe z wojennej pożogi konie różnych ras zgromadzono w tej stadninie. Odbudowano stajnie, a dzięki zapleczu – łąkom i pastwiskom, udało się odtworzyć hodowlę. Po II wojnie światowej konie wróciły do Janowa Podlaskiego w 1946 roku. Ponowny rozkwit datuje się na połowę XX wieku. Do lutego 2016 roku Konie czystej krwi arabskiej hodowane w Janowie Podlaskim były najwyżej cenionymi i poszukiwanymi przez hodowców całego świata.
Czempionat koni arabskich
Każdego roku w Janowie Podlaskim spotykają się miłośnicy i hodowcy najpiękniejszych koni arabskich. Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbywa się od 37 lat. Celem imprezy jest prezentacja koni oraz selekcja i dobór, tzw. materiału hodowlanego.
Międzynarodowa komisja sędziów ocenia walory prezentowanych zwierząt – budowę, poruszanie się, pozycję w bezruchu. Konie walczą o 100 punktów, świadczących o ich klasie. Imprezę wieńczy przyznanie tytułu Best In Show – zwycięzcy pokazów.
Każdego roku Polska jest gospodarzem Światowej Konferencji Koni Czystej Krwi Arabskiej. Tematyka wystąpień dotyczy spraw związanych z hodowlą, prawa wyścigowego, udziału kobiet w zawodach hippicznych, a także sprawy public relations w kontaktach z mediami. Zamknięcie wydarzenia ma miejsce na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Gonitwy w międzynarodowej obsadzie są okazją do bezpośredniej obserwacji koni i przekonania się o ich wielkich możliwościach sportowych.