Konie z hrabstwa Shire

Hrabstwo Shire w Wielkiej Brytanii jest kolebką największych koni na świecie. Wyhodowane na potrzeby średniowiecznego rycerstwa, miały górować nad przeciwnikiem i wzbudzać trwogę swoją posturą. Im koń był większy i masywniejszy, tym drożej kosztował i stanowił obiekt pożądania. Stąd konie zimnokrwistej rasy Shire mają potężną sylwetkę, są ciężkie, szerokopiersiste, wysoko noszące kształtną głowę i charakteryzujące się harmonijną budową ciała.

Należą do zwierząt urodziwych. Długie szczotki koloru białego, miękko układają się na kopytach już od stawu skokowego, ogon jest niezbyt długi i puszysty, grzywa gęsta. Występują w umaszczeniu gniadym, z białymi znakami na głowie i kończynach oraz umaszczeniu siwym, skarogniadym i karym. Konie rasy Shire osiągają wzrost od 180 cm do 200 cm i wagę powyżej 1000 kg. Największy znany historii koń tej rasy o imieniu Sampson, ważył 1500 kg, a w kłębie mierzył 230 cm. Konie są przyjacielskie i łagodne, łatwe w prowadzeniu. Sprawdzają się w hipoterapii.

Niezastąpione Shire

Zastosowanie koni Shire zmieniało się wraz ze zmieniającym się zapotrzebowaniem. W wiekach średnich służyły rycerstwu do jazdy wierzchem. Dzięki potężnej sylwetce i dużej sile stanowiły istotny czynnik podczas rycerskich pojedynków. W czasach późniejszych używane były głównie jako konie pociągowe. W XIX wieku Shire Society zaprzęgano do konnych tramwajów. Obecnie hodowane są dla podtrzymania tradycji oraz z miłości do tych pięknych olbrzymów.

Od 1878 roku w Wielkiej Brytanii działa „The Shire Hose Society”. Towarzystwo miłośników koni rasy Shire to organizacja charytatywna, która za cel działania postawiła sobie ochronę, promocję i doskonalenie rasy. W miejscowości Peterborough odbywają się największe na świecie pokazy koni tej rasy. Impreza, nosząca nazwę „Shire Horse Spring Show”, skupia hodowców, którzy biorą udział w pokazach ponad 200. koni, jeżdżących pod siodłem, w ręku i w cross-country drivingu. Po zakończeniu pokazów odbywa się parada koni w pełnej gali. Ilość Shir’ów na świecie wynosi obecnie około 2000 sztuk. W Polsce nie zyskały dużej popularności.

Dodaj komentarz