Przyjemność i nauka w jednym

Ośrodki jeździeckie, organizujące obozy dla dzieci i młodzieży, specjalizują się w organizowaniu ciekawej formy wypoczynku. Kryte ujeżdżalnie, znajdujące się w pobliżu głównego ośrodka, zapewniają kontakt z końmi nawet podczas złych warunków atmosferycznych. Dobre funkcjonowanie ośrodków i perfekcyjna organizacja obozów jeździeckich możliwe są dzięki odpowiedniemu zapleczu, na które składają się zarówno stajnie, padoki, ujeżdżalnie, budynek noclegowy i jadalnia, jak i odpowiednia kadra. Wychowawcy dbają o bezpieczeństwo i interesujące zajęcia w czasie wolnym od jazdy konnej, której nauką o doskonaleniem zajmują się najwyższej klasy instruktorzy.

Obozy jeździeckie stanowią propozycję dla osób, które traktują hippikę amatorsko i hobbystycznie, jak i dla tych, którzy zamierzają doskonalić własne umiejętności w sposób profesjonalny. W czasie trwania obozu uczestnicy przygotowują się do zdania egzaminów na brązową i srebrną odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego.

Organizacja zajęć

Jazda konna trwa około trzech godzin dziennie, w porze dnia uzależnionej od warunków atmosferycznych. Pierwszy kontakt z końmi może mieć miejsce o godzinie szóstej rano, natomiast ostatni o godzinie dwudziestej pierwszej.

Osoby, które wyraziły chęć uczestnictwa w zajęciach obozu jeździeckiego, zostają przydzielone do grupy, która jest najbardziej dla nich odpowiednia ze względu na wiek oraz posiadane umiejętności:

  • Najmniej zaawansowana jeździecko grupa „0” zaczyna swoją przygodę na koniach od półgodzinnych kontaktów dziennie, które stopniowo są poszerzane, aż do stopnia wyrównania poziomu jazdy, zgodnie z programem szkolenia.
  • Średniozaawansowani uczestnicy obozu jeździeckiego szkoleni są w grupach czteroosobowych. W ciągu dnia odbywają jazdy kłusem, trwające około trzech godzin.
  • Grupa zaawansowana szkolona jest również w składach czteroosobowych. Zdolni jeźdźcy szkoleni są indywidualnie. W grupie tej uczestnicy ćwiczą prawidłową jazdę konną galopem.
  • Zajęcia z uczestnikami, którzy zostali zakwalifikowani do grupy sportowej, odbywają się w zespołach dwuosobowych lub indywidualnie, na poziomie jeździeckim klasy „N”.

Wszystkie zajęcia odbywają się na koniach będących w posiadaniu stadniny. Przydzielanie wierzchowców odbywa się zgodnie ze stopniem posiadanych umiejętności jeździeckich. Często istnieje możliwość przyjazdu z własnym wierzchowcem.

Obozy jeździeckie kończy egzamin na srebrną lub brązową odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego. Ma on charakter fakultatywny – przystąpić do niego mogą zainteresowane osoby. Również start w regionalnych zawodach jeździeckich proponowany jest osobom chętnym, posiadającym odpowiedni poziom umiejętności. Uzupełnieniem zajęć nieobowiązkowych jest wysłuchanie teoretycznych wykładów, których ilustracją są pokazy jazdy konnej, prezentowane przez instruktorów i zawodników ośrodków jeździeckich.

Organizacja czasu wolnego

Opiekę nad młodzieżą sprawują pedagodzy, posiadający doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi. Ośrodki, organizujące obozy jeździeckie, starają się wykorzystać walory środowiska naturalnego – bliskość lasów, łąk, gór, jeziora lub morza. Aktywność fizyczna młodzieży jest połączona ze zwiedzaniem najbliższej okolicy, uczestniczeniem we wspólnych imprezach, takich jak dyskoteki, ogniska, zbieranie grzybów, wycieczki do atrakcyjnych turystycznie miejsc.

Noclegi i wyżywienie zapewniają bezpieczne i zdrowe przeżycie czasu, przeznaczonego na pobyt w ośrodku. Uczestnicy obozu jeździeckiego mają również dostęp do pomocy medycznej, a ubezpieczeniem OC objęte są wszystkie dzieci.

Obóz jeździecki dla osób dorosłych

Zaproszenie na tzw. wczasy w siodle staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu przez osoby dorosłe. Udział w obozie jeździeckim umożliwia oderwanie się od codziennych obowiązków i aktywny wypoczynek. Uczestnicy podzieleni są na małe grupy, zwykle trzyosobowe, a z każdą osobą współpracuje jeden koń. Oprócz treningów prowadzonych w grupach, przewidziane są także treningi indywidualne.

Czas treningów pozwala na nawiązanie bliskich relacji ze światem natury. Kontakt z koniem, którym uczestnik obozu opiekuje się i uczy się, jak zaspokajać jego potrzeby, uspokaja umysł, pozwala skupić się na prostych czynnościach, które przynoszą radość i satysfakcję z ich właściwego wypełnienia.

Udział w szkoleniach, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, pozwala na zgłębienie sztuki jazdy oraz dostarcza wiadomości teoretycznych.

Organizacja zajęć

Każdy uczestnik obozu jeździeckiego współpracuje z jednym wierzchowcem. Na jazdę przeznaczanych jest zwykle około dwóch godzin dziennie. Zajęcia zorganizowane są zarówno w formie treningów, jak i zajęć na placu i w terenie. Treningi obejmują zajęcia z ujeżdżania, skoków, krosy, jazdę w terenie oraz trening dosiadowy. Bloki naturalowe budują więzi między jeźdźcem i koniem, uczą wzajemnego zaufania i ułatwiają współpracę.

Organizatorzy starają się uczynić pobyt w swoich ośrodkach niezpomnianym. W programie mogą znaleźć się nocne wycieczki, ogniska, zwiedzanie okolicy na grzbietach wierzchowców oraz degustacja regionalnej kuchni.

Dodaj komentarz