Jak sprawić, by koń mnie szanował?

Duch, siła i moc koni to jest to co przyciąga do nich tak wielu. Te cechy są godne podziwu i są po prostu niesamowite. Czasami jednak te same cechy sprawiają, że konie nie są tak sympatyczne i tak bezpieczne. Dlaczego te cechy się pojawiają i jak powinny one być traktowane kiedy się pojawią?

Dlaczego nasze konie kłócą się z nami?

Z natury, konie to zwierzęta drapieżne. Oznacza to że zazwyczaj patrzą na własne bezpieczeństwo, i są gotowe do ucieczki bez uprzedzenia; Jednak w ich własnym stadzie konie są mniej nieśmiałe. Koń w stadach mają porządek społeczny, a większość koni czasami będzie chciało sprawdzić, czy przypadkiem nie awansowały.

Nie popełnij błędu i nie bierz tego osobiście. Konie będą próbować, testować cię i patrzeć na granice, chcą zobaczyć, czy mogą sobie na to czy na tamto pozwolić. Czasami konie niewinnie zapominają, że człowiek powinien być na szczycie listy. Jeśli którakolwiek z tych sytuacji nastąpi, zazwyczaj jest interpretowana się jako brak szacunku.

Konie wykazują brak szacunku poprzez różne działania. Przykładowe oznaki braku szacunku są następujące:

  • wyparcie ramion, głowy lub szyi

  • gryzienie, uderzanie, kopanie lub grożenie którymkolwiek z tych działań

  • ciągnięcie liny – do tyłu lub do przodu

Niektóre z tych działań są stosunkowo nieszkodliwe. Inne mogą być bardzo niebezpieczne i powinny zostać usunięte natychmiast. We wszystkich przypadkach, działania te są to objawy nastawienia, które może się pogorszyć jeśli koń nie jest oduczany tego od razu, skoro go szanujemy, możemy również żądać szacunku. Wymagający szacunek prowadzi do większych, lepszych relacji z koniem. Wymagający szacunek nie oznacza, zastraszanie, bicie lub przytłaczanie konia. Spójrzmy prawdzie w oczy – te piękne stworzenia znacznie przewyższają nas.

Koń, który jest umięśniony może nie szanować właściciela, gdy ten czuje że się go obawia. Gdy strach jest niwelowany przez formę innego strachu, koń opuści właściciela dla własnego bezpieczeństwa. Zamiast tego, właściciele koni powinni dążyć do budowania partnerstwa oraz przywódczej roli dla konia tak, że właśnie mają u nich szacunek.

Konie szukają liderów

Na podstawie swej natury, konie szukają liderów, funkcjonują najlepiej w społeczeństwie, gdzie jest zdecydowany lider, który daje im wiele spójnych i jasnych sygnałów i szacunku. W stadzie, rola ta jest wypełniona przez alfa-konie. W stajni, konie muszą zobaczyć w nas konia alfa. Uwaga: w żadnym punkcie nie było powiedziane, że alfa-klacze musi ciągle kopać, gryźć, i nękać członków stada. One nie zachowują się w ten sposób, ani też my nie powinniśmy. Zamiast tego, tak jak alfa konie powinniśmy używać spójnego języka ciała, co jest ważne dla przywództwa.

Można i powinno się być alfa-koniem w relacji ze swoim koniem.

Można pokazać swoją pozycję jako alfa-konia poprzez język ciała, który jest łatwy do zrozumienia i łatwo interpretowany przez konia. Na pastwisku, jeśli jest da się pasze, wszystkie konie będą dążyć ku niej; Jeśli jednak będziemy je uważnie obserwować, można zauważyć, że zwykle co najmniej jeden koń będzie najbliżej. Wszystkie pozostałe konie muszą czujnie czekać na swoją kolej. Jeden koń, koń alfa, mówi innym, że muszą czekać przez przypinanie uszy. Jako alfa-koń musisz komunikować się za pomocą prostych ruchów ciała.

Kilka sposobów za pomocą jakich można pokazać, że jesteś alfa-koniem są następujące:

  • Pochyl się w talii, napinając górną część ciała.

  • Połóż rękę na przedniej części ciała i idź pieszo w kierunku konia.

  • Stań prosto, patrząc bezpośrednio na konia.

  • Chodź z dużą dozą energii w kierunku konia.

Z drugiej strony, gdy chcemy pokazać koniowi, że jesteśmy zrelaksowani następującymi ruchami ciała:

  • Stojąc plecami w kierunku konia.

  • Stojąc z jedną nogą zrelaksowaną i wygiętą jak gdyby podczas odpoczynku.

  • Odwracając nasze oczy od konia i zamiast tego patrząc na coś w oddali.

Działania te nie tylko mogą pokazać koniowi, że jesteś zrelaksowany, ale mogą pomóc zatrzymać ruch, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Trzeba wiedzieć, kiedy wywrzeć nacisk na koniu- i kiedy należy go usunąć.

Gdy koń wykonuje którekolwiek z niebezpiecznych i niewybaczonych działań, niezwłocznie i konsekwentnie musisz przerwać takową reakcję. Ważne: nigdy, przenigdy nie używaj liny w okolicach twarzy konia. To niewybaczalne – tak nie wolno robić, proszę. Użyj ruchu w celu uniknięcia niebezpiecznych działań, ale zdecydowanie omijając ten obszar, co ma naprawdę wielkie znaczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na pewno bez najmniejszego problemu znajdziesz sporo informacji w sieci internetowej.

Dodaj komentarz