Uprząż na głowę

Ważną częścią rzędu jeździeckiego są ogłowia. Nakładane na głowę konia, zapewniają właściwe umiejscowienie kiełzna. Inaczej bywa nazywane uzdą lub tranzelką i wykonane jest z rzemieni. Pomocniczą częścią jest wytok, zapobiegający czynności szarpanego unoszenia końskiej głowy. Składa się na niego pasek, zapięty do popręgu i finalnie wpływający na działanie wodzy.

Rozróżnia się ogłowia wędzidłowe i bezwędzidłowe. Najważniejsze części uzdy wędzidłowej to:

wędzidło lub inaczej munsztuk to część kiełzna. Wkładane do pyska, wpływa na wykonywanie poleceń, wydawanych przez jeźdźca. Wykonuje się je z metalu, gumy, skóry lub materiałów syntetycznych,

paski policzkowe służą do przytrzymania wędzidła, znajdują się po obu stronach głowy,

naczółek stanowi pasek, znajdujący się na czole konia,

pasek podgardla umieszczony jest pod pyskiem,

nachrapnik przeznaczony jest do nałożenia na koński nos. Do wyboru są modele angielskie, irlandzkie oraz hanowerskie,

skośnik lub pasek krzyżowy mieści się przy nachrapniku. Koń nie ma możliwości szerokiego otwierania pyska i nadmiernego machania głową. Najważniejszą funkcją tej części ogłowia jest pomoc przy odpowiednim ułożeniu wędzidła.

wodze to pasy parciane lub wykonane ze skóry. Są połączone z wędzidłem i służą do kierowania koniem przy użyciu kiełzna.

Ogłowia bezwędzidłowe

W tego typu ogłowiach wędzidło zastępują metalowe czanki, czyli drążki u munsztuka. Taki typ końskiego rzędu został spopularyzowany przez Roberta Cooka. Składa się z ogłowia wyposażonego w nachrapnik, kółka policzkowe i linki przeprowadzonej za potylicą, pod żuchwą. Przeplata się ją przez kółka policzkowe i doczepia wodze. Takie ogłowia nie sprawiają zwierzęciu bólu, bowiem nacisk rozkłada się na dużej powierzchni, działając naciskiem na chrapy.

Ogłowia bezwędzidłowe sprawdzają się w przypadku dosiadania konia przez początkujących jeźdźców. Konie przyjmują tę odmianę rzędu bardzo dobrze. Są spokojniejsze, szybciej reagują na polecenia.

Nie są dopuszczane do użycia w czasie zawodów jeździeckich, jako nieregulaminowe.

Dodaj komentarz