W westernowym stylu
Reining należy do konkurencji jazdy konnej w stylu Western. Wykorzystywane są do niej konie rasy AQH. Cechuje je dobra współpraca z jeźdźcami, dzięki czemu szybko reagują na polecenia i precyzyjnie je wykonują. Jazda w reiningu staje się coraz popularniejsza na całym świecie. Styl westernowy obejmuje konkurencję jeździecką, która polega na pokonaniu galopem trasy, tzw. Patternu, przy prowadzeniu konia jedną ręką.
Koń wykonuje wszystkie manewry pod całkowitą kontrolą zawodnika. Przejawy utraty kontroli, przejawiające się ruchem konia poza wolą człowieka, uważane jest w reiningu za uchybienie i powoduje utratę punktów.
Punktowani podlegają finezja jazdy, szybkość pokonania trasy, czas reakcji i jakość wykonywanych manewrów.
Rodzaje manewrów
W Reiningu można wyróżnić 11 tras patternowych. Każda z nich zawiera zestaw manewrów, podlegających ocenie przez sędziów. Każdy schemat przejazdu, jaki zawodnik musi pokonać, składa się z z siedmiu lub ośmiu manewrów. Należą do nich:
-
Wjazd na arenę – polega na pokonaniu dystansu od bramki do środka areny. Wymaga się, by koń wjechał pewnie i nie okazywał zdenerwowania. Zawodnik w ruchy wierzchowca nie może ingerować.
-
Obroty konia na wewnętrznej nodze nazywane są spinem. Koń obraca się cztery razy w prawo i cztery razy w lewo.
-
Koła wykonywane w pełnym galopie – małe, wykonywane wolniej i duże – szybciej. Ocena manewru polega na obserwacji stopnia trudności, związanego ze zmianą prędkości ruchu.
-
Manewr Roll back zmusza konia do zatrzymania się i wykonanie obrotu na zadzie.
-
Sliping stop polega w reiningu na manewrze zatrzymania galopu konia na komendę. Zwierzętom zakłada się na tylne nogi specjalne ochraniacze.
-
Manewr cofania polega na poruszaniu się konia do tyłu. W ten sposób powinien on przebyć dystans około trzech metrów.
-
Na koniec wykonanego schematu następuje przerwa, czyli, tzw. hesitate. Reining wymaga, by koń stał nieruchomo, powinien być odprężonym i w ten sposób zaznaczyć zakończenie etapu.
-
Najazdy o objazdy odbywają się wzdłuż ogrodzenia i od środka do konca areny. Manewr ukazuje panowanie zawodnika nad koniem