Zastosowanie słomy w hodowli koni

Słoma jest pozostałością po żniwach. W hodowli koni ma praktyczne zastosowanie. Często stosowana jest na podściółki w stajni, z powodu swoich właściwości izolujących przed zimnem. Chłonie zanieczyszczenia, pochodzące z płynnych odchodów. Często wymieniana, zapewni czystość w boksie. Słoma łatwo się ściele i jest powszechnie dostępna. Niebezpieczne jest jednak jej pylenie, co może wywoływać podrażnienie dróg oddechowych, co wywołuje kaszel.

Innym zastosowaniem słomy jest wykorzystanie jej w żywieniu koni. Stanowi składnik paszy o niewielkiej wartości odżywczej, jednak odgrywa w żywieniu ważną rolę. Zapewnia dostarczenie koniecznej ilości suchej masy. Wypełnia żołądek, co sprawia, że koń czuje się najedzony. Pobudza do pracy układ trawienny i dostarcza składników mineralnych, które obecne są w łodygach zboża, rzepaku, lnu, bobiku lub maku. Słoma stanowi uzupełnienie diety. Ulubioną przez konie jest owsiana – smaczna i miękka, pozbawiona ostrych źdźbeł.

Większe ilości słomy należy podawać zwierzętom, które wychodzą na pastwiska. Słoma zapewni dostarczenie włókien roślinnych. Podawanie jej razem z ziarnem w formie sieczki, pobudza do żucia i pracy końskich ślinianek.

Dodaj komentarz