Otręby jako składnik meszu

Właściwe żywienie koni ma decydujący wpływ na zdrowie zwierząt. Dla zrozumienia, na czym polega właściwe żywienie, warto uświadomić sobie, że konie posiadają krótki przewód pokarmowy. Niewielki żołądek wymaga podawania niewielkich ilości paszy, kilka razy w ciągu dnia.

W diecie koni najważniejszą rolę pełnią białka, witaminy oraz sole mineralne. Źródłami energii są błonnik, tłuszcz oraz rozpuszczalne węglowodany w postaci skrobi.

Paszą odpowiednią i uniwersalną dla wszystkich grup koni jest mesz. Jednym z jego składników są otręby pszenne, które są lekkostrawne.

Obok otręb pszennych mesz zawiera również siemię lniane i owies. Dodatek soli i płatków kukurydzianych podkreśla smak. Mesz parzy się i podaje koniom na ciepło. Dobroczynne działanie paszy polega na ochronie przewodu pokarmowego koni, dzięki substancjom śluzowym, występującym w nasionach oraz na korzystnym oddziaływaniu na wygląd i zdrowie zwierząt.

Zalety otrąb

Otręby stanowią uboczny produkt produkcji mąki. Zawierają sporo białka i fosforu. Bogate są również w związki mineralne. Znane jest korzystne wpływanie na perystaltykę jelit. Otręby pszenne podaje się źrebnym klaczom, klaczom po porodzie i młodym koniom, ze względu na właściwości mlekopędne i odżywcze. Można je podawać w czasie zdrowienia koni. Należy je przed podaniem namoczyć, by nie wywołać kolki. Podaje się je w ilości do 3 kg.

W żywieniu koni ciężko pracujących stosuje się otręby żytnie i jęczmienne. Nie należy przekraczać dawek 6 kg, podzielonych na mniejsze porcje.

W sezonie letnim należy podawać otręby ogierom, jako dodatek do owsa i jęczmienia. Stanowią uzupełnienie siana łąkowego, siana z lucerny oraz zielonki.

Dodaj komentarz