Jakim rynkiem jest giełda?
Giełda koni różni się od aukcji fizycznym brakiem towarów. Popularne aukcje koni, np. w Janowie Podlaskim, skupiają kupców, zainteresowanych nabyciem konia, prezentowanego w czasie pokazów. Taka impreza wymaga odpowiedniego zaplecza, zarówno dla gości, którzy w niej uczestniczą, jak i dla wystawianych koni.
Na giełdach konie nie muszą być prezentowane w sposób fizyczny. Transakcje zawierane są na podstawie rzetelnych opisów, zamieszczanych w katalogach, na stronach internetowych, itp. Dobrze zorganizowana giełda koni odbywa się w określonym czasie, przewidzianym na sprzedaż lub kupno konia, a transakcje przebiegają według ustalonego regulaminu działania giełdy. Uczestnicy takich giełd kontaktują się ze sobą za pośrednictwem komputerów.
Giełda koni – rodzaje
Giełda, na której konie są przedmiotem zawieranych transakcji, zaliczana jest do giełdy towarowej. Wszystkie transakcje zawierane są na podstawie obowiązującego regulaminu, między członkami takiej giełdy. Należą one do transakcji rzeczywistych, ponieważ polegają na dokonaniu faktycznego zakupu konia lub przeniesienia prawa własności na innego właściciela w drodze sprzedaży. Ustalone zostają również warunki dostarczenia konia do właścicieli, w przypadku nabycia konia, najczęściej z natychmiastową dostawą, obejmującą czas dostarczenia zakupionego na giełdzie koni zwierzęcia od jednego do dwóch tygodni od chwili podpisania umowy.
Giełdy poddawane są kontrolom państwowym, a ich działanie musi poprzedzać uzyskanie odpowiedniej koncesji.
Znaczenie giełdy zależy od jej zasięgu. Do najbardziej prestiżowych należą giełdy międzynarodowe. Zawierają one zdjęcia koni, informacje o rasie, płci, roku urodzenia oraz cenie za konkretne zwierzę. Swoje ogłoszenia mogą zamieszczać nabywcy i sprzedający z różnych stron świata. Osoby publikujące na stronach giełdy koni, udostępniają swoje dane personalne, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Ciekawostką działania takich portali jest możliwość zamieszczania ciekawych reklam, podpowiadających gdzie można spędzić czas, np. na wczasach w siodle lub w gospodarstwie ekologicznym, wykorzystującym konie do poznawania uroków okolicy.
Nie wszystkie giełdy koni dostępne są szerokim rzeszom zainteresowanych. Obok tych otwartych, funkcjonują giełdy zamknięte, dostępne jedynie wybranym członkom.
Giełdy krajowe zawierają atrakcyjne i wszechstronne oferty. Obok prowadzonych transakcji typu kupno-sprzedaż, dotyczących bezpośrednio koni, możliwe jest również zapoznanie się z propozycjami zakupu lub sprzedaży pasz oraz możliwości dostarczenia zakupionych koni odpowiednimi samochodami. Ciekawą propozycją jest oferowanie pensjonatów – stajni, w których mogą zamieszkać konie. Właściciele koni, nie dysponujący własnymi stajniami, mają możliwość powierzenia koni profesjonalistom, dbającym o kondycje i zdrowie zwierząt.
Regionalne giełdy koni oferują ogłoszenia, zamieszczane przez indywidualnych właścicieli, sprzedających zwierzęta lub chętnych, pragnących zakupić konia w najbliższej okolicy. Wśród ogłoszeń spotyka się również takie, w których poszukuje się dobrego domu dla koni lub osoby chętnej do współdzierżawienia.