Pasza i jej wpływ na trawienie

Konie są zwierzętami roślinożernymi. W ich żywieniu stosowane są więc pasze objętościowe. Włókno roślinne, stanowiące istotny składnik pożywienia, odpowiada za aktywność końskich jelit i dostarcza energii oraz niezbędnych elektrolitów.

Pasze dla koni dostarczane są zwierzętom w niewielkich ilościach. Ze względu na niewielkie rozmiary żołądków, konie powinny być karmione kilka razy dziennie podanie paszy złej jakości, nadpsutej, przeterminowanej, brudnej, itp. może powodować groźne w skutkach zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Stosowane pasze

Pasze dla koni można podzielić na pasze objętościowo suche, w skład których wchodzą siano, słoma i plewy, oraz pasze objętościowo soczyste, składające się z zielonki i roślin okopowych.

Pasze objętościowo suche

  1. Siano jest podstawą paszy dla koni. Należy zadbać, by było suche i poddane wypoceniu, co sprawi, że będzie zawierało jedynie pożyteczne składniki. Siano łąkowe zaspokoi potrzeby koni które nie pracują. Siano z roślin motylkowych zawiera duże ilości białek i składników mineralnych, jednak może powodować wzdęcia. Siano wykonane z roślin uprawnych jest najsmaczniejsze i najbardziej pożywne. Cenione jest zwłaszcza siano z udziałem owsa.
  2. Słoma sprawia, ze koń odczuwa sytość. Ma korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Słoma zmieszana z ziarnem pobudza do żucia i produkcji śliny. Nie należy stosować zbyt drobnej sieczki, która może być przyczyną kolek.
  3. Plewy mają korzystny wpływ na przebieg trawienia.

Pasze objętościowo soczyste

  1. Zielonki zawierają duże ilości białka, składników mineralnych i witamin. Najlepiej sprawdzają się rośliny motylkowe, zwłaszcza łubin pastewny, seradela, bobik i peluszka. Cenną zielonką są trawy zbóż – owsa, żyta, pszenicy i jęczmienia.
  2. Rośliny okopowe zawierają skrobię i witaminę B1– w ziemniakach, cukry rozpuszczalne w wodzie i witamina A – podawane w postaci marchwi i buraków oraz białko i wapno.
  3. Owoce stanowią atrakcyjna przekąskę, która stanowi dodatek paszy dla koni. Najczęściej stosuje się jabłka i banany.

Cennym składnikiem pokarmowym są ziarna zbóż. Dostarczają zwierzęciu energii, dzięki zawartości węglowodanów, białka i tłuszczu. Najpopularniejszymi zbożami są owies, jęczmień, pszenica, żyto oraz ziarna kukurydzy.

Pasze dla koni zawierają również nasiona roślin strączkowych. Są dodatkiem do głównej paszy, więc nie mogą przekroczyć 30% ogólnej ilości posiłku. Cechuje je spora zawartość białka, wiec korzystnie wpływają na karmienie źrebiąt oraz koni hodowlanych. Koniom podaje się nasiona grochu, bobiku i łubinu.

Nasiona roślin oleistych, czyli lnu, soi i słonecznika, mają dużą zawartość tłuszczu i białek. Podaje się je w postaci śruty. Korzystnie wpływają na wygląd skóry i sierści. Źrebnym i karmiącym klaczom, koniom reproduktorom oraz młodym koniom należy podawać paszę dla koni w postaci suszu z zielonki i młodych roślin. Korzystnie działa na trawienie dodanie do paszy suszonych drożdży piwnych. Są one również źródłem witamin i białka.

Pasze pochodzenia zwierzęcego

Ten rodzaj pokarmu zapewnia dostarczenie koniom dużej ilości białka. Mleko krowie zastępuje mleko matki źrebiętom. Sproszkowane mleko stanowi doskonały dodatek do pasz treściwych. Koniom podawane sa także kurze jaja. Są polecane młodym koniom i ogierom reproduktorom.

Dodaj komentarz